12 липня 2012 року, після урочистого відкриття Президентом Республіки Білорусь О.Г.Лукашенком ХХІ Міжнародного фестивалю мистецтв «Слов’янський базар у Вітебську», В.о. Тимчасового повіреного у справах України в Республіці Білорусь В.М.Якубов привітав присутніх, організаторів і гостей фестивалю від імені Президента України В.Ф.Януковича.
На сцену Літнього амфітеатру вийшли українка Ірина Білик, росіяни Валерія та ансамбль танцю імені Ігоря Моїсеєва, Ірина Аллегрова і Сергій Лазарєв, британці Кріс Норман і Саманта Фокс, італієць Алессандро Сафіна, естонка Анне Вескі, білоруска Олена Ланська. Побачили глядачі також учасників та переможців конкурсу "Євробачення" - Вєрку Сердючку, Олександра Рибака, "Бурановских бабусь", і співачку Лорін. Всього в Вітебськ приїхали артисти з 28 країн світу. На фестивальний тиждень заплановано близько 75 різних творчих проектів. На сцені відбулося вручення спеціального призу Льву Лещенку від Президента Білорусі, а на алеї лауреатів з'явилася чергова "зірка" володаря спеціальної нагороди "Через мистецтво - до миру і взаєморозуміння".
На «Слов'янському базарі у Вітебську» 16 липня відкриється X Міжнародний дитячий музичний конкурс. На сцену вийдуть 20 юних обдарувань з 17 країн.
Сьогодні на Слов'янському базарі - День України. Гостей фестивального міста чекає концертна програма «Сузір'я України». На сцену літнього амфітеатру вийдуть як молоді виконавці, так і справжні метри естради.
Про найцікавіші миттєвості фестивалів можна дізнатися зробивши невелику подорож в музей "Слов'янського базару", розташований поруч з його головним сценічним Літнім майданчиком - амфітеатром. Тут дбайливо зберігають пам'ять про будівництво Літнього амфітеатру у 1988 році. Про фестиваль польської пісні - передвісника "Слов'янського базару". За допомогою фотографій, афіш, акредитаційних посвідчень зірок можна відчути, яка вона - фестивальна "кухня". У 1993-му, наприклад, з'явилися фестивальні гроші - "волошки". Волошка, як відомо, символ "Слов'янського базару". Він - скрізь: на фірмових плакатах, сувенірній продукції.
Цікаво також побачити, як змінювалася головна нагорода конкурсу виконавців естрадної пісні. Ось "золотий півень" - так неофіційно називали Гран-прі з 1993 по 1998 рік. Це кришталева ваза, яку вінчає позолочена фігурка самця - однієї з найбільш голосистих птахів. З 1998 по 2003 рік в ролі Гран-прі виступав цілий "букет волошок" - чудова ювелірна прикраса, виготовлена вітебським майстром Юрієм Руденком.
Нинішній Гран-прі, "Золоту ліру", зробив скульптор Валерій Могутній. Руки співаючої дівчини утворюють музичний інструмент - ліру.
Багато експонатів у музеї присвячені Х Ювілейному фестивалю. Тоді, в 2001-му, у Вітебськ приїхали президенти України і Росії і. Журі конкурсу очолювала Алла Пугачова.
Важливиймомент в біографії фестивалю - з 1995 року "Слов'янський базар" знаходиться під патронатом Президента Білорусі. День Союзної держави на фестивалі - традиція. А головна подія - нагородження лауреатів премії Союзної держави в області літератури і мистецтва за 2011-2012 роки. Ними стали народний художник Білорусі Георгій Поплавський і російський поет Гліб Горбовський.
"Слов'янський базар" у котрий раз підтверджує, що готовий задовольнити запити самої різної аудиторії. Хтось відвідає концерт. Хтось подивиться спектакль або кіно. А комусь, можливо, припаде до смаку битва ді-джеїв або fire-show в день молоді.
Отже, двадцять перший міжнародний фестиваль мистецтв "Слов'янський базар у Вітебську" відкрито.