Щодо обліку у Державній митній службі України
З 01 липня 2021 року почали діяти норми пункту 61 розділу ХХІ Митного кодексу України щодо обов’язкового перебування на обліку в Державній митній службі України осіб-нерезидентів, які здійснюють декларування товарів в Україні.
Згідно з частиною восьмою статті 455 Митного кодексу України, відсутність перебування на такому обліку є підставою для відмови у митному оформленні та пропуску через митний кордон України товарів, транспортних засобів комерційного призначення.
Згідно з частиною першою статті 455 Митного кодексу України обов’язковому обліку підлягають особи-нерезиденти, які є: декларантами товарів, транспортних засобів комерційного призначення, у випадках передбачених пунктом 4 частини другої статті 265 Митного кодексу України (іноземні перевізники що переміщують територією України товари, транспортні засоби комерційного призначення, прохідним транзитом); перевізники товарів через митний кордон України та/або між митницями на території України або є особами відповідальними за такі перевезення (іноземні перевізники, що переміщують товари під митним контролем).
Стати на облік можна при в’їзді або виїзді з України шляхом:
- заповнення реєстраційної форми безпосередньо у пункті пропуску та надання копії свідоцтва про реєстрацію особи-нерезидента, виданої компетентним органом країни реєстрації;
- направлення поштою до будь-якої митниці заповненої реєстраційної форми та надання копії свідоцтва про реєстрацію особи, виданої компетентним органом країни реєстрації;
- безпосереднього подання до будь-якої митниці заповненої реєстраційної форми та копії свідоцтва про реєстрацію особи, виданої компетентним органом країни реєстрації;
- подання цих документів через уповноважену особу, яка діє на підставі довіреності від особи-нерезидента, або через агента з митного оформлення, який діє на підставі договору між особою-нерезидентом та українським митним брокером.
Реєстраційна форма може бути заповнена будь якою мовою офіційного міжнародного спілкування. Для прискорення обробки інформації форму бажано заповнювати українською або англійською. Після введення даних із заяви до інформаційної системи Митної служби, особі-нерезиденту протягом однієї години буде присвоєно тимчасовий обліковий номер.
Відмова у присвоєні тимчасового облікового номеру можлива, якщо:
- реєстраційна форма містить не всі обов’язкові дані;
- особа-нерезидент вже перебуває на обліку.
Тимчасовий обліковий номер дозволяє особі-нерезиденту здійснювати усі митні формальності та процедури без обмежень.
Про взяття на облік та присвоєння облікового номеру особа-нерезидент інформується протягом наступних п’яти робочих днів.
У будь-якому випадку, усі зміни і нововведення у правилах переміщення товарів через український кордон та перетину кордону слід перевіряти на офіційних сайтах Державної митної служби України https://customs.gov.ua/ та Державної прикордонної служби України https://dpsu.gov.ua/ .