• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Русский
 • Беларускі
Культурно-гуманітарне співробітництво
Опубліковано 28 травня 2020 року о 14:21

Співробітництво у галузі культури


Українсько-білоруська співпраця у галузі культури здійснюється на підставі таких договірно-правових документів:

За останні роки відбулись наступні знакові заходи у сфері культурно-гуманітарного співробітництва:                                                                                                                                               

                                                                                                                                                                          2021 рік     

У 2021 році серед заходів культурно-гуманітарного спрямування варто відзначити участь України у XXVIIІ Мінській міжнародній книжковій виставці-ярмарку 18-21 лютого 2021 р., де було представлено національний стенд. На виставці відбулись заходи за участю українських письменників, презентації популярної української літератури. Зокрема, було представлено унікальне видання творів Л.Українки шрифтом Брайля (для людей з вадами зору). Український стенд отримав почесний диплом від організаторів виставки.

У рамках відзначення 150-ї річниці з Дня народження Лесі України було проведено комплексні тематичні заходи за участю представників білоруської сторони та української громади. Зокрема, на однойменній вулиці Мінська було закладено символічний «Лесин сквер», де висаджено 15 декоративних лип і калину; видано збірку творів Л.Українки білоруською мовою, презентація якої відбулась у жовтні 2021 р. в Національній науковій бібліотеці НАН Білорусі.

19 лютого 2021 р. у приміщенні Посольства було організовано тематичний захід, присвячений 7-й річниці Революції Гідності, на якому презентовано книгу «Білоруський Донбас» автора І.Ілляша, продемонстровано фільм «Революція Гідності, пишемо історію», організовано тематичні фото- та книжкову виставку.

У березні 2021 р. відбулися заходи з нагоди 207-ї річниці від дня народження Т.Шевченка, зокрема, виставка дитячих малюнків, «Шевченківські читання», урочистий концерт у приміщенні Центру національних культур м.Мінськ.

Значний інтерес викликала презентація у квітні 2021 р. у Національній науковій бібліотеці ім. Якуба Коласа НАН Білорусі першого видання перекладу білоруською мовою історичного документу «Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького», відомого як Конституція Гетьмана України Пилипа Орлика. Захід відбувся в рамках відзначення у 2021 році 25-ї річниці ухвалення Верховною Радою Конституції України.

28 червня, до святкування 25-ї річниці прийняття Конституції України, було закладено алею імені Пилипа Орлика на однойменній вулиці у м.Вілейка Мінської області.

У квітні 2021 р., у рамках проведення меморіальних заходів, пов’язаних із 35-ю річницею Чорнобильської катастрофи, організовано церемонію покладання квітів до Білоруського національного монументу «Ахвярам Чернобыля» та до меморіальної дошки Герою України В.Ігнатенку, пожежнику, який одним із перших взяв участь у складі пожежного загону у гасінні пожежі на Чорнобильській АЕС.

25 квітня 2021 р., на чергову річницю знаменитої зустрічі на Ельбі 1945-го року між радянськими та американськими військами, які разом виборювали перемогу над нацизмом у Другій світовій війні, на цвинтарі «Міхановичі» поблизу Мінська вшановано світлу пам'ять знаменитого українця, одного з героїв цієї історичної події О.Сільвашка.

         До 30-ї річниці Незалежності України 24 серпня 2021 р. забезпечено проведення комплексу заходів із відзначення ювілейної дати: продемонстровано тематичну фотовиставку про здобутки за роки незалежності та туристичний потенціал України, організовано виставку національного костюма та вишивки, міні-концерт з виконання українських творів силами представників діаспори, презентовано страви української кухні.

                                                                                                                                                                            2020 р. 

25 червня у Національній бібліотеці Республіки Білорусь відбулась презентація першого видання білоруською мовою історичного документу «Договори і Постановлення Прав і вольностей військових», відомого як Конституція Гетьмана України Пилипа Орлика. На презентації були присутні Посли Швеції Крістіна Йоханнессон (у Швеції зберігається один з оригінальних примірників Конституції) та Республіки Молдова Віктор Сорочан (Конституцію П.Орлика було прийнято у м. Бендери), Заступник Міністра інформації Республіки Білорусь Ігор Бузовський, Директор Національної Бібліотеки Республіки Білорусь Роман Мотульський та Директор Інституту історії Національної академії наук Білорусі В’ячеслав Данилович, а також представники академічних кіл та української громади Білорусі. 

На початку березня 2020 р. у містах Білорусі відбулися заходи з нагоди 206-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка. Традиційно, представниками української громади Білорусі були покладені квіти до пам’ятників Великому Кобзарю у білоруських містах (Мінськ, Гомель, Могильов, Брест, Слуцьк).

Cпівробітники Посольства України в Республіці Білорусь та представники української громади Білорусі біля пам'ятника Т.Г.Шевченку (Мінськ, березень 2020 р.)

Великий урочистий захід присвячений пам'яті Тараса Шевченка відбувся 5 березня 2020 р. у Державному літературному музеї Янкі Купали (м. Мінськ). Крім цього, 4 березня 2020 р. Посол України в Республіці Білорусь Ігор Кизим взяв участь у відкритому уроку української мови, присвяченому творчості Великого Кобзаря, на філологічному факультеті Білоруського державного університету (БДУ).Цього ж дня співробітники Посольства відвідали відкриту з нагоди пам'ятної дати книжкову виставку у Президентській бібліотеці Республіки Білорусь. У березні 2020 р. в Мінському державному художньому коледжі ім. О.Глібова. також працювала виставка живопису та скульптури, присвячених життю та творчості Тараса Шевченка.

27 лютого 2020 р. у Мінську, за участі Посла України в Республіці Білорусь Ігоря Кизима, відбулась прем’єра української комедії «Мої думки тихі» режисера Антоніо Лукіча - першого за багато років українського фільму, який вийшов в широкий білоруський прокат та демонструвався українською мовою у місцевих кінотеатрах.

Посол України в Республіці Білорусь Ігор Кизим та Директор компанії «Art Corportation» Ольга Рапінчук (компанія володіє правами на показ фільму в Білорусі) на мінській прем’єрі фільму «Мої думки тихі» 27 лютого 2020 р.

25 лютого 2020 р. у Білорусі відбулась низка заходів присвячених 149-й річниці від дня народження Лесі України. Було покладено квіти до меморіальної дошки Лесі Українці, розташованої на одній з центральних вулиць Мінська. Цього ж дня Посол України в Республіці Білорусь Ігор Кизим, разом з Директором Національної бібліотеки Республіки Білорусь Романом Мотульським відкрили у приміщенні бібліотеки книжкову виставку, присвячену творчості Л.Українки. Крім цього, у будинку Білоруського товариства дружби і культурних зв'язків з зарубіжними країнами відбувся творчий вечір присвячений пам'яті Л.Українки за участі білоруських поетів, творчих колективів Білорусі та української громади країни. У лютому 2020 р. виставка «Леся Українка та Білорусь» була відкрита також у краєзнавчому музеї м. Мар’їна Горка (Мінська область).

Виставка присвячена Лесі Українці, яка працювала в Національній бібліотеці Республіки Білорусь у лютому-березні 2020 р.

19 лютого 2020 р., за ініціативи Посольства України, з нагоди шостої річниці Дня Героїв Небесної Сотні у одному з відомих кінотеатрів Мінська з аншлагом відбувся показ документальної білорусько-української стрічки «Тато», про сім'ю загиблого в ході АТО бійця Національної гвардії України Володимира Самойленка. Стрічку презентували співавторки картини білоруска Марта-Дарія Клинова та українка Лариса Артюгіна (було продемонстровано відео звернення режисерки). Крім цього, у фойє кінотеатру була розміщена фотовиставка про події Революції Гідності.

5-9 лютого 2020 р. Україна була представлена на XXVII Мінській міжнародній книжковій виставці-ярмарці. Стенд України на виставці був підготовлений Посольством України за сприяння Українського інституту книги та Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів (УАВК).

В рамках участі України у виставці відбулася низка заходів за участі українських письменників. Зокрема, у книжковому магазині «Дружба» пройшла презентація книг українських класиків, виданих у Білорусі у 2019 р., та зустріч з українськими письменниками, які прибули на Виставку (Олександр Ірванець, Катерина Липа, Олександр Афонін, Ірина Даневська). Також відбулась презентація україномовного роману "Бодай будка" українсько-білоруської письменниці Наталки Бабіної та українсько-білоруського альманаху "Справа", який щорічно видається при підтримці Посольства України.

Протягом роботи Виставки на її центральній сцені відбулись презентації книжок українських письменниць Катерини Липи («Слуги яструба і лілей» та Ірини Даневської («Богуслав Радзівіл: генерал короля»).

Національний стенд України на XXVII Мінській міжнародній книжковій виставці-ярмарці.

Крім цього, в рамках участь України у Виставці у Державному музеї історії білоруської літератури пройшла лекція  українського письменника Олександра Ірванця "Історія перекладу на українську мову роману Василя Бикова "Мертвим не болить". Олександр Ірванець передав в дар музею унікальне перше українське видання великого твору Василя Бикова, опубліковане українською діаспорою в Нью-Йорку у 1960-х роках. В свою чергу, Директор українського видавництва "Знання" Володимир Карасьов подарував Музею опубліковані у 2018-2019 рр. видавництвом переклади творів Василя Бикова на українську мову.

2019 рік

10 грудня 2019 р. в художній галереї «Університет культури», яка знаходиться у центрі Мінська, відбулась організована Посольством України в Республіці Білорусь презентація фотопроекту "Миру тобі, Україно!" (Ethno Fashion by Potlova). На широкоформатних фотографіях проекту зображені жінки України в оригінальних, традиційних українських нарядах. В рамках заходу також було презентовано створений креативною агенцією «Green Penguin Media» (м.Київ) за підтримки Українського культурного фонду проект «Книга-мандрівка. Україна». Книга та анімаційні ролики цього проекту в оригінальній, художній формі розповідають про події історії та сьогодення України.

Зліва направо: Посол України в Республіці Білорусь Ігор Кизим, дизайнер Катерина Потлова з помічницею, перший секретар Посольства України в Республіці Білорусь Ірина Ліпатова на презентації фотопроекту «Миру тобі Україно» у Мінську 10 грудня 2019 р.

5-13 грудня 2019 р. українські документальні фільми були представлені на міжнародному кінофестивалі «WATCH DOCS Belarus». В рамках кінофестивалю був також показаний фільм "Процес: Олег Сенцов проти російської держави". 

18 листопада 2019 р. в художній галереї «Університет культури» (м.Мінськ) відбулося відкриття міжнародної виставки художнього текстилю художників України (Рівне) та Білорусі (Вітебськ) в рамках українсько-білоруського проекту «Круговерть/Колообіг».

8 листопада 2019 р. Український фільм "Атлантида" режисера Валентина Васяновича отримав гран-прі Мінського міжнародного кінофестивалю «Лістапад». Ще одна українська стрічка, комедія «Мої думки тихі» отримала спеціальну відзнаку журі у категорії «Молодість на марші». В рамках фестивалю були також показані чесько-словацько-український художній фільм "Розфарбований птах" та документальний українсько-білоруський фільм "Моя бабуся з марсу" про життя в тимчасово окупованій АР Крим.

Оголошення про перемогу українського фільму «Атлантида» на сцені Мінського міжнародномго кінофестивалю «Лістапад», 8 листопада 2019 р.

6 листопада 2019 р. Посольством України в Республіці Білорусь в одному з найкращих кінотеатрів Мінська був організований показ української історичної драми «Червоний», режисера Зази Буадзе, сюжет якої базується на організації повстання та втечі українських політичних в’язнів з одного з таборів системи «ГУЛАГ». Показ фільму відвідали Посли країн ЄС та СНД, представники дипломатичного корпусу, місцевих ЗМІ, творчих кіл, а також української громади країни.

Посол України в Республіці Білорусь Ігор Кизим та продюсер фільму «Червоний» Володимир Філіпов перед показом фільму у Мінську 6 листопада 2019 р.

27 вересня 2019 р. у Мінську, за сприяння Посольства України, відбувся захід з нагоди 170-річчя від дня народження видатної української письменниці, фольклористки, громадської діячки Олени Пчілки. В рамках заходу пройшов показ документального фільму «Берегиня драгоманівського роду», присвячений життєвому шляху та творчості Олени Пчілки. Фільм представила автор сценарію та режисер кінокартини українська поетеса та журналістка Інна Снарська (Дідик).

У серпні-вересні 2019 р., за сприяння Посольства України в Республіці Білорусь, у Мінську відзначили 250-річчя від дня народження видатного українського письменника, поета, драматурга, засновника нової української літератури Івана Котляревського. Так, 9 вересня 2019 р. у Національній бібліотеці Білорусі (м. Мінськ) відбулося відкриття книжкової виставки, присвяченої творчості І.Котляревського, а 30 серпня 2019 р. в одній з центральних книгарень Мінська український письменник та науковець Гліб Кудряшов прочитав лекцію про життєвий шлях та творчість видатного українця.

Експонати виставки відкритої у Національній бібліотеці Білорусі до 250-річчя від дня народження І.Котляревського (вересень 2019 р.)

Український письменник та науковець Гліб Кудряшов читає лекцію про І.Котляревського у Мінську 30 серпня 2019 р.

17 серпня 2019 р. у центрі Мінську відбулося «Свято української культури» У програмі свята були виступи професійних та аматорських творчих колективів, зокрема Академічного народного хору Чернігівського обласного філармонійного центру, джаз-бенду «BissQwit» (м. Чернігів, Україна), колективів української громади Республіки Білорусь.В рамках свята були представлені низка виставок, зокрема, традиційної української вишивки, робіт майстрів народних художніх ремесл Чернігівської області тощо. Відбулися майстер-класи з гончарства і ковальської справи, презентація туристичного потенціалу України, виставка-ярмарка українських книжок. Пройшов відкритий урок української мови.

Свято української культури у Мінську 17 серпня 2019 р.

Протягом липня 2019 р. у галереї сучасного білоруського мистецтва «Ў» (м.Мінськ), за сприяння Посольства України в Республіці Білорусь, була представлена фотовиставка «Роми – це ми», присвячена життю мешканців України ромської національності українського фотохудожника Олексія Зінченка. Крім цього у липні 2019 р. в галереї «Ў» відбулась лекція провідного українського арт-критика Костянтина Дорошенка «Сучасне мистецтво України і війна».

30 травня 2019 р. у Мінську за ініціативи Посольства України в Республіці Білорусь, в рамках спільного українсько-білоруського проекту «Україна. Етно-fashion», відбувся показ колекції одягу українського бренду RUTA за участі засновниці бренду, відомого українського дизайнера Людмили Бушинської.

Учасниці показу колекції «Україна. Етно-fashion» разом з Послом України в Республіці Білорусь Ігорем Кизимом у Мінську 30 травня 2019 р.

28 березня 2019 р. театр «Балаганчик» дитячої музичної школи №13 м. Одеса, здобув перемогу на V Міжнародному дитячому театральному форумі «Крокі», (26-28 березня м.Мінськ) у номінації «найкраща музична вистава», представивши музичний спектакль за мотивами народних купальських обрядів «Кругом Мареноньки ходили дівоньки».

У березні 2019 р. в  Білорусі широко відзначили 205-у річницю від дня народження Тараса Шевченка. Відбулись покладання квітів до пам’ятників Великому Кобзарю по всій Білорусі, творчі вечори. у Національній бібліотеці Республіки Білорусь була представлена тематична книжкова експозиція.

1 березня та 28 лютого 2019 р. у Мінську та м.Новогрудок Посол України в Республіці Білорусь Ігор Кизим в рамках урочистих церемоній передав білоруській стороні (Національній бібліотеці Республіки Білорусь, бібліотеці м.Новогрудок, Лавришівському монастирю та Новогрудському краєзнавчому музею) чотири екземпляри виданого в Україні видавництвом «Горобець» (м. Київ) факсимільного видання унікального Лавришівського Євангелія ХІVст.

Урочиста церемонія передачі факсимільної копії Лавришіського Євангелія Національній бібліотеці Республіки Білорусь, Мінськ 1 березня 2019 р.

6-9 лютого 2019 р. Україна була представлена на Мінській міжнародній книжковій виставці-ярмарці. на українському стенді в рамках виставки, за участі авторів відбулися презентація книг українських авторів Олександра Ірванця «Харків 1938» та Гліба Кудряшова «''Любове ніжна моя, не відлітай...'' Публіцистичні нариси, статті, діалоги та спогади про Раїсу Кириченко». На центральній сцені виставки було представлено книгу української письменниці Ірини Даневської «Богуслав Радзівіл: німецький принц»

2018 рік

 Основним заходом українсько-білоруського культурно-гуманітарного співробітництва цього року стало проведення з 5 по 10 липня 2018 р. Днів культури України в Республіці Білорусь. Заходи в рамках Днів культури України відбулися у Мінську, Гомелі та селищі Олександрія в рамках міжнародного фестивалю «Олександрія вітає друзів» (мала Батьківщина Президента Білорусі Олександра Лукашенка). Відбулися масштабні концерти за участі Національного заслуженого академічного ансамблю танцю України ім. Павла Вірського, відомих українських виконавців (Тіна Кароль, Олег Вінник, Іво Бобул та інші). Крім цього, в рамках Днів культури України у Білорусі відбулися також Дні днів українського кіно у Мінську. Були показані сучасні українські фільми, зокрема фільм "Кіборги" режисера Ахтема Сеїтаблаєва, про захисників Донецького аеропорту. На показі були присутні Державний секретар Міністерства культури України Ростислав Карандєєв та Посол України в Республіці Білорусь Ігор Кизим, представники влади та експертних кіл Білорусі, дипломатичного корпусу, а також української громади країни. Повний зал зустрів фінальні титри фільму овацією стоячи.

Посол України в Республіці Білорусь Ігор Кизим та Міністр культури Республіки Білорусь Юрій Бондарь на відкритті Днів культури України в Республіці Білорусь 5 липня 2018 р.

Дні культури України в Республіці Білорусь 5-10 липня 2018 р.


Співробітництво у галузі освіти


У лютому 1998 року підписано Угоду між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Білорусь про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту і вчені звання. На сьогодні близько 70 вищих навчальних закладів України співпрацюють з 159 відповідними закладами Республіки Білорусь. У рамках співробітництва до Білорусі відряджалися близько 500 фахівців і студентів для наукової роботи та стажування, читання лекцій, участі у конференціях, довготермінової педагогічної роботи, а також було прийнято понад 200 фахівців і студентів із Республіки Білорусь.

На виконання Державної програми співпраці із закордонними українцями на період до 2010 року, а потім відповідно до Угоди, підписаної    23 жовтня 2012 року у м. Київ між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Білорусь про співробітництво у галузі вищої і післявузівської (післядипломної) освіти, Міністерство освіти України щороку виділяло державні стипендії для навчання громадян Республіки Білорусь українського походження у вищих навчальних закладах України за рахунок державного замовлення.  Зокрема, у 2010/2011 навчальному році 20 громадян Республіки Білорусь українського походження виявили бажання навчатися в Україні в рамках державної «квоти», у 2012/2013 – 21 особа, у 2013/2014 – 2 особи, у 2014/2015 - 2 особи.

 

Співробітництво у сфері туризму


На сьогодні договірно-правовою базою, на підставі якої здійснюється  співробітництво України та Білорусі у сфері туризму є: 

-             Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Білорусь про співробітництво у галузі туризму від 16 лютого 2006 року;

-             Угода між Урядом України та Урядом Республіки Білорусь про повітряне сполучення від 17 липня 1995 року (Угода набула чинності 19 вересня 1995 року);

-             Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Білорусь про безвізові поїздки громадян від 05 серпня 2010 року. 

Традиційною стала участь представників туристичних компаній та санаторно-курортних закладів України у міжнародних виставках-ярмарках, які проводяться у Білорусі, зокрема «Відпочинок» (проводиться, як правило, щороку весною) та «Турбізнес» (проводиться, як правило, щороку восени). Зазначені заходи є гарною нагодою презентувати білоруським споживачам туристичних послуг всі позитивні аспекти відпочинку й санаторно-курортного лікування в Україні.

Зважаючи на складність ситуації в окремих регіонах нашої країни, зокрема в АР Крим, Україна представяє для білоруських споживачів туристичних послуг курорти, розташовані на Чорноморському та Азовському узбережжях у Миколаївській та Запорізькій областях, а також санаторно-курортне лікування у Трускавці та Моршині.

З урахуванням того, що ключовими у спілкуванні з представниками туристичного бізнесу України під час ярмарку стали питання безпеки проїзду територією України до місць відпочинку та цінової політики на відповідні послуги, регулярно у приміщенні Посольства України проводяться прес-конференції на тему «Україна відкрита для туристів».

Основною метою цих заходів є інформування білоруських споживачів туристичних послуг про різноманітний туристичний потенціал України, а також про безпечний проїзд територією країни.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux