• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Русский
 • Беларускі
Політичні відносини між Україною та Білоруссю
Опубліковано 28 жовтня 2021 року о 02:36

Політичні відносини між Україною та Республікою Білорусь

Історія двосторонніх відносин

Дипломатичні відносини між Україною та Республікою Білорусь встановлені 27 грудня 1991 р. Посольство України в Республіці Білорусь відкрито 30 червня 1992 р., Посольство Білорусі в Україні 12 жовтня 1993 р.

Двосторонні відносини регламентуються Договором між Україною і Республікою Білорусь про дружбу, добросусідство та співробітництво від 17 липня 1995 р., який набув чинності 6 серпня 1997 року.

Після встановлення дипломатичних відносин у 1991 р. було закладено основу договірно-правового фундаменту співробітництва України та Республіки Білорусь, налагоджено міжвідомчі зв’язки, розпочато процедуру юридичного оформлення державного кордону, відбулася активізація діяльності  національно-культурних об’єднань тощо.

У період 1994-2004 рр. політичний діалог України та Білорусі носив стабільний і конструктивний характер. Протягом двох каденцій перебування на посту президента України Леоніда Кучми український та білоруський лідери зустрічалися 19 разів як під час офіційних візитів, так і під час міжнародних багатосторонніх зустрічей та самітів СНД. Починаючи з 2005 р. акцент у двосторонніх українсько-білоруських відносинах робився на економічній складовій, що відповідало інтересам і України, і Білорусі. Якісно новим етапом розвитку двосторонніх відносин на рівні політичних контактів можна вважати 2008 р. Європейський напрям розвитку України сформував певну загальну платформу до зближення інтересів України і Білорусі.

Дипломатичні установи України в Білорусі

Посольство України в Республіці Білорусь (м. Мінськ), Консульство України (м. Брест), Почесне консульство України (м. Гродно), Почесне консульство України (м. Вітебськ).

Поточний стан двосторонніх відносин

З початком агресії РФ проти України 2014 р. керівництво РБ, незважаючи на союзницькі зобов’язання перед РФ у рамках Союзної держави Білорусі та РФ, участь в ОДКБ та Євразійському економічному союзі, офіційно не підтримало окупацію Росією АР Крим, не сприйняло і не визнало легітимності так званих референдумів на південному сході України.

Республіка Білорусь надала майданчик для проведення зустрічей Тристоронньої контактної групи (Україна – Росія – ОБСЄ) з урегулювання ситуації на Донбасі. 31 липня 2014 р. у Мінську відбулася перша зустріч Тристоронньої контактної групи (ТКГ) з питань урегулювання ситуації на південному сході України. Останні консультації ТКГ з мирного врегулювання ситуації у Донецькій і Луганській областях України та її тематичних робочих підгруп із безпекових, політичних, гуманітарних та соціально-економічних питань були проведені у Білорусі 11 березня 2020 р.

Українсько-білоруські політичні відносини активізувалися впродовж 2017 – 2018 рр. У 2017 р. відбулися три зустрічі президентів України і Білорусі П.Порошенка та О.Лукашенка. Офіційний візит в Україну Президента РБ О.Лукашенка 20-21 липня 2017 р. став свідченням збереження високого рівня українсько-білоруських відносин, публічної підтримки білоруською стороною територіальної цілісності та суверенітету України, готовності сприяти врегулюванню ситуації на південному сході України, а також прагнення обох сторін до суттєвого розширення обсягів двосторонньої торгівлі.

25-26 жовтня 2018 року у м. Гомель відбулися Перший форум регіонів України та Республіки Білорусь за участю президентів України та Білорусі, 7-е засідання Української-білоруської Консультативної ради ділового співробітництва, а також низка галузевих заходів у сферах економіки, сільського господарства, екології, освіти та науки тощо. У рамках Форуму було підписано 9 угод про міжрегіональне співробітництво та укладено контрактів між українськими і білоруськими підприємцями та компаніями на суму понад 100 млн. доларів США.

У квітні 2019 р. Президент РБ О.Лукашенко привітав Президента України В.Зеленського з обранням на посаду та зазначив, що «Білорусь завжди була і залишиться для України передбачуваним партнером, надійним сусідом і добрим другом».

У квітні 2019 р. в Києві відбулися політичні консультації на рівні куруючих заступників міністрів закордонних справ, де були обговорені питання співпраці зовнішньополітичних відомств України і Білорусі, а також хід підготовки до Другого форуму регіонів України і РБ.

4 жовтня 2019 р. за участю президентів України і Білорусі відбувся Другий форум України і Республіки Білорусь у м. Житомир. У рамках Форуму проведено низку заходів, зустрічей і засідань з питань розвитку українсько-білоруських відносин. Зокрема, пленарне засідання за участю президентів України та Білорусі, зустрічі глав держав у вузькому та розширеному форматі, 8-е засідання українсько-білоруської Консультативної ради ділового співробітництва, переговори між представниками ділових кіл, зустрічі голів регіонів України та Білорусі з керівництвом Житомирської області. У ході Форуму підписано 15 угод, з них 2 міжвідомчі та 13 міжрегіональних угод про співробітництво між українськими та білоруськими областями та містами. На рівні суб’єктів господарювання було підписано близько 40 комерційних контрактів на загальну суму більш як 500 млн. дол. США. Участь у Форумі взяли близько 140 білоруських та 250 українських підприємств.

4 жовтня 2019 року під час роботи Форуму відбулася зустріч Президента України В.Зеленського з Президентом Білорусі О.Лукашенком у форматі віч-на-віч. Під час зустрічі глав держав обговорено низку конкретних кроків з активізації співробітництва між двома державами у сфері політичної взаємодії, економіки, енергетики, екології, культури.

На полях Форуму відбулась також зустріч Міністра закордонних справ України В.Пристайка з Міністром закордонних справ Республіки Білорусь В.Макеєм.

У листопаді 2019 р. на полях інвестиційного саміту «Східного партнерства» у штаб-квартирі ЄБРР у Лондоні пройшла зустріч прем’єр - міністрів України і РБ. О.Гончарук та С.Румас обговорили можливість опрацювання низки спільних проєктів у різних сферах співпраці.

22 квітня 2020 р. відбулася телефонна розмова Міністра закордонних справ України Д.Кулеби з Міністром закордонних справ Білорусі В.Макеєм, під час якої були обговорені ключові напрями співробітництва.

11 червня 2020 р. відбувся візит до РБ делегації України на чолі з Віце-прем’єр-міністром – Міністром з питань реінтеграції ТОТ України О.Резніковим, під час якої українською стороною було підтверджено намір здійснити офіційний візит Президента України В.Зеленського до РБ у жовтні 2020 р., а також  поінформовано про кроки з підготовки до Третього Форуму регіонів України та РБ (жовтень 2020 р., м.Гродно).

9 серпня 2020 р. у Білорусі відбулися президентські вибори. Ситуація, що склалася після проведення президентських виборів, суттєво вплинула на стан українсько-білоруських відносин у політичній сфері. Політичні контакти між Україною та РБ на найвищому та високому рівнях тимчасово призупинено.

15 серпня 2020 р. було оприлюднено заяву МЗС України щодо президентських виборів в Білорусі 09.08.2020 р., в якій констатовано, що офіційно оприлюднені результати виборів президента Білорусі не викликають довіри в білоруському суспільстві. України висловила занепокоєння випадками необґрунтованої жорстокості правоохоронців щодо громадян, які брали участь у протестах, представників ЗМІ та іноземців. Було також зазначено, що Україна вважає Білорусь особливо близькою країною і готова докласти усіх зусиль, щоб допомогти їй пройти цей складний етап без ослаблення суверенітету, врегулювати кризу з дотриманням основоположних прав і свобод громадян.

Верховна Рада України 15 вересня 2020 р. прийняла Постанову № 883-ІХ, в якій констатовано, що вибори Президента РБ не були ані вільними, ані чесними і пройшли в умовах цілковитої відсутності змагань між кандидатами.

Україна приєдналася до санкцій ЄС щодо 40 білоруських посадовців, причетних до фальсифікацій виборів та застосування сили до мирних протестувальників.

9 серпня 2021 р. у Заяві МЗС України з нагоди річниці президентських виборів у Білорусі було зазначено, що результати президентських виборів 2020 р. не були визнані міжнародною спільнотою, зокрема Україною. У Заяві підкреслено, що білоруський народ є одним з найбільш близьких і дружніх Україні, тому ми впевнені, що у нас не існує іншої альтернативи, крім як жити спільно в об’єднаному європейському домі вільних, демократичних, європейських народів.

Відповідно до Стратегії зовнішньополітичної діяльності України, яка була уведена в дію Указом Президента України від 26 серпня 2021 року № 448/2021, «у відносинах з Республікою Білорусь буде послідовно демонструватися солідарність із білоруським народом у прагненні розвивати європейську, демократичну і правову державу, а також не допустити обмеження державного суверенітету Республіки Білорусь з боку Російської Федерації. Інтересам України відповідає розвиток прагматичного українсько-білоруського торговельно-економічного співробітництва. Буде вжито заходів для завершення договірно-правового оформлення державного кордону України з сусідніми державами, зокрема процес демаркації державного кордону України з Республікою Білорусь».

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux