• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Русский
 • Беларускі
Політичні відносини між Україною та Білоруссю
Опубліковано 06 травня 2020 року о 02:36

Політичні відносини між Україною та Білоруссю

Історія двосторонніх відносин

Дипломатичні відносини між Україною та Республікою Білорусь встановлені 27 грудня 1991 року. Посольство України в Республіці Білорусь відкрито 30 червня 1992 року, Посольство Білорусі в Україні 12 жовтня 1993 року.

Двосторонні відносини регламентуються Договором між Україною і Республікою Білорусь про дружбу, добросусідство та співробітництво від 17 липня 1995р., який набув чинності 6 серпня 1997 року.

Дипломатичні установи України в Білорусі

Посольство України в Республіці Білорусь (м. Мінськ), Консульство України (м. Брест), Почесне консульство України (м. Гродно), Почесне консульство України (м. Вітебськ).

Поточний стан двосторонніх відносин

Двосторонній політичний діалог між Україною та Республікою Білорусь характеризується прагматичністю і має взаємовигідний характер.

Керівництво РБ, незважаючи на союзницькі зобов’язання перед РФ у рамках Союзної держави Білорусі та Росії, участь в ОДКБ та Євразійському економічному союзі, не надало офіційної підтримки окупації АР Крим, не сприйняло і не визнало легітимності так званих референдумів на південному сході України.

Важливе значення для розвитку двосторонніх відносин мав візит Президента Білорусі О.Лукашенка в Україну 7 червня 2014 року для участі в інавгурації Президента України П.Порошенка.

За ініціативи О.Лукашенка 31 липня 2014 року у Мінську відбулася перша зустріч тристоронньої контактної групи (Україна — Росія — ОБСЄ) з питань врегулювання ситуації на південному сході України. Починаючи з цього часу Білорусь надає майданчик для проведення зустрічей Тристоронньої контактної групи (Україна – Росія – ОБСЄ) з врегулювання ситуації на Донбасі.

26 серпня 2014 року відбувся робочий візит Президента України П.Порошенка до Республіки Білорусь для участі в переговорах лідерів України, Митного союзу та представників ЄС, результатом яких стало підписання «Мінських домовленостей» з врегулювання ситуації на Південному Сході України.

21 грудня 2014 року відбувся робочий візит Президента РБ О.Лукашенка в Україну, результати якого засвідчили налаштованість на всебічний розвиток двосторонніх відносин, зважений підхід білоруської сторони до європейського вибору України, а також підтвердили наявність перспектив для подальшої інтенсифікації співробітництва у пріоритетних галузях економіки. Було створено підґрунтя для прийняття рішень на рівні президентів двох країн з метою врегулювання проблемних питань у двосторонніх відносинах.

12 лютого 2015 року відбувся робочий візит Президента України П.Порошенка до РБ для участі в переговорах лідерів України, Німеччини, Франції та Росії, за результатами яких було підписано «Мінські домовленості – 2» з врегулювання ситуації на південному сході України.

Українсько-білоруські політичні відносини набули високого динамізму протягом 2017 – 2018 рр. У 2017 р. відбулося три зустрічі президентів двох держав, у т.ч. під час офіційного візиту в Україну Президента РБ О.Лукашенка 20-21 липня, який засвідчив збереження високого рівня українсько-білоруських відносин, публічну підтримку білоруською стороною територіальної цілісності та суверенітету України, готовність сприяти врегулюванню ситуації на південному сході України, а також прагнення обох сторін до суттєвого розширення обсягів двосторонньої торгівлі.

11 жовтня 2018 р. у м. Гомель відбулося 26-те засідання Міжурядової змішаної українсько-білоруської комісії зі співробітництва під головуванням Віце-прем’єр-міністра України, Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Г.Зубка та Заступника Прем’єр-міністра РБ І.Ляшенка.

25-26 жовтня 2018 року у м. Гомель відбувся Перший форум регіонів України та Республіки Білорусь, в рамках якого проведена широкомасштабна виставка продукції підприємств і організацій регіонів України та Білорусі, відбулось 7-е засідання Української-білоруської Консультативної ради ділового співробітництва, а також низка галузевих заходів у сферах економіки, сільського господарства, екології, освіти та науки тощо. Українську делегацію очолив Віце-прем'єр-міністр - Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Г.Зубко. У Форумі взяли участь голови Житомирської, Запорізької, Рівненської, Сумської та Херсонської ОДА, повноважні представники інших областей України, а також міністерств та відомств. Загалом на Форумі було представлено 17 областей України, у заході взяли участь понад 60 українських компаній, а загальна кількість учасників від України перевищила 700 осіб. В рамках Форуму було підписано 9 угод про міжрегіональне співробітництво та укладено контрактів між українськими та білоруськими підприємцями та компаніями на суму понад 100 млн. доларів США.

26 жовтня 2018 р., під час роботи Форуму, відбулася зустріч керівників двох держав у форматі віч-на-віч, під час якої обговорено широке коло питань двостороннього порядку денного, зокрема питання подальшого збільшення міждержавного товарообігу та вирівнювання існуючого дисбалансу в двосторонній торгівлі. Лідери двох держав також обговорили умови започаткування трансляції українського телеканалу в Республіці Білорусь, стан демаркації українсько-білоруського кордону тощо.

Президенти також взяли участь в урочистій частині Першого форуму регіонів України та Республіки Білорусь та виступили перед учасниками заходу. У присутності президентів України та Республіки Білорусь було підписано Угоду між Україною та Білоруссю про реадмісію, Угоду між Міністерством молоді та спорту України та Міністерством спорту і туризму Республіки Білорусь про співробітництво у сфері фізичної культури і спорту, а також План консультацій між Міністерством закордонних справ України та Міністерством закордонних справ Республіки Білорусь на 2018-2019 роки.

У квітні 2019 р. Президент РБ О.Лукашенко привітав новообраного Президента України В.Зеленського з обранням на посаду та зазначив, що «Білорусь завжди була і залишиться для України передбачуваним партнером, надійним сусідом і добрим другом». На інавгурації Президента України В.Зеленського 20 травня 2019 р. Білорусь була представлена заступником Прем’єр-міністра І.Ляшенком. 31 липня 2019 р. відбулася телефонна розмова Президента України В.Зеленського з Президентом РБ О.Лукашенком.

3-4 жовтня 2019 р. у м. Житомир відбувся Другий форум регіонів України та Республіки Білорусь, у пленарному засідання якого взяли участь президенти двох держав. 4 жовтня відбулась зустріч Президента України В.Зеленського з Президентом Білорусі О.Лукашенком у форматі віч-на-віч та у розширеному форматі. Під час спілкування глав держав було визначено порядок денний подальшого розвитку відносин двох країн, зокрема у сферах економіки, культури та соціально-гуманітарного співробітництва.

У рамках Форуму відбулася низка заходів, зустрічей та засідань з питань розвитку українсько-білоруських відносин. Зокрема пленарне засідання за участю президентів України та Білорусі, зустрічі глав держав у вузькому та розширеному форматі, 8-е засідання українсько-білоруської Консультативної ради ділового співробітництва, переговори між представниками ділових кіл, зустрічі: голів регіонів України та Білорусі з керівництвом Житомирської області, Міністра розвитку громад та територій України А.Бабак з Заступником прем’єр-міністра РБ І.Ляшенком, Міністра інфраструктури України В.Криклія з Міністром транспорту і комунікацій РБ О.Авраменком, голова Держпродспоживслужби України В.Лапи та Заступника Міністра сільського господарства та продовольства РБ І.Смільгінь тощо; засідання українсько-білоруської Робочої групи для вирішення проблемних питань взаємного товарообігу в частині використання ветеринарно-санітарних заходів, круглий стіл «Розвиток річкового судноплавства на річках Дніпро та Прип’ять». Відбулася виставка великогабаритної техніки, ярмарок продукції і виробів декоративно-прикладного мистецтва України та Білорусі, а також виставка високих технологій, робототехніки, мехатроніки та стартапів.

У ході Форуму підписано 15 угод, з них 2 міжвідомчі (План консультацій між МЗС України та МЗС РБ на 2020 – 2021 роки та Виконавча програма науково-технічного та інноваційного співробітництва між Міністерством освіти і науки України та Державним комітетом з питань науки і технологій РБ на 2019-2022 рр.), та 13 міжрегіональних угод про співробітництво між українськими та білоруськими областями та містами. На рівні суб’єктів господарювання було підписано 40 комерційних контрактів на загальну суму більш як 500 млн. дол. США. Участь у Форумі взяли близько 140 білоруських та 250 українських підприємств.

Білорусь на Форумі представляли очільники білоруських регіонів, міністри, керівники інших центральних органів білоруської влади, представники бізнесу і промисловості. Загальна кількість учасників від РБ перевищила 400 осіб.

Під час свого виступу на заключній частині Форуму, Президент України В.Зеленський заявив, що «Білорусь залишається для України надійним партнером, який допомагає досягти миру на українській території, а українсько-білоруський кордон є кордоном миру та співпраці».

У 2020 році, не зважаючи на певне уповільнення міжнародних контактів через поширення пандемії COVID-19, політичні контакти між Україною і Республікою Білорусь залишилися стабільними. Україна та Республіка Білорусь надавали одна одної допомогу у поверненні на батьківщину громадян, що були за кордоном та поверталися після введення низкою країн карантинних обмежень, пов’язаних з розповсюдженням коронавірсу.

22 квітня 2020 р. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба провів телефонну розмову з Міністром закордонних справ Республіки Білорусь Володимиром Макеєм, у ході якої подякував білоруській стороні за плідну співпрацю у протидії поширенню COVID-19. Було також надано надали високу оцінку стану виконання домовленостей, досягнутих під час зустрічі президентів України та Білорусі 4 жовтня 2019 року у м.Житомир та підтверджено готовність до проведення Третього форуму регіонів України та Білорусі у жовтні 2020 року у м.Гродно.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux