Тридцять років тому вогонь Чорнобильської катастрофи обпалив землю України та ввійшов в історію як нове безпрецедентне глобальне явище, як найбільша техногенна катастрофа ХХ століття.
Унаслідок чорнобильського вибуху в Україні було радіаційно забруднено 2293 населені пункти, розташовані на територіях 77 районів 12 областей.
Станом на 1 січня 2016 року в Україні налічується 1 млн. 961 тис. 904 громадян, що мають статус постраждалих від Чорнобильської катастрофи, у тому числі 108 тис. 530 інвалідів і 418 тис. 777 дітей. Понад 35 тис. родин одержують пільги через втрату годувальника, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою
Ці цифри свідчать не лише про ступінь пережитих народом потрясінь, а й також про необхідність надання адекватної соціальної та медичної допомоги потерпілим.
Чорнобильська катастрофа порушила нормальну життєдіяльність і виробництво в багатьох регіонах, призвела до зниження виробництва електроенергії для потреб економіки, істотні збитки було завдано сільськогосподарським і промисловим об'єктам, постраждали лісові масиви і водне господарство.
Президент України оголосив в Україні 2016 рік - Роком вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пам’яті жертв Чорнобильської катастрофи.
Верховною Радою України від 12.11.2015 № 793-VIII прийнято постанову «Про вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та про заходи, пов’язані з 30-ми роковинами Чорнобильської катастрофи».
Кабінет Міністрів України розпорядженням від 11 листопада 2015 року затвердив Організаційний комітет з підготовки та проведення у 2016 році заходів, пов’язаних з 30-ми роковинами Чорнобильської катастрофи. Затверджено його персональний склад. 12 січня 2016 року проведено його перше засідання, на якому було схвалено загальнодержавний план заходів, пов’язаних із 30-ми роковинами Чорнобильської катастрофи, сформований з урахуванням вимог указу Президента України, доручень Президента України та Кабінету Міністрів України, пропозицій органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, наукових організацій та об’єднань громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
До 30-х роковин Чорнобильської катастрофи в Посольстві України в Білорусі розгорнуто книжкову виставку «Чорнобиль. Біль наш довічний». На ній представлено літературу, яка висвітлює питання ядерної безпеки у світі, екологічні та соціальні наслідки техногенної катастрофи, а також містить спогади учасників ліквідації Чорнобильської аварії. На виставці також показано інформаційні матеріали, присвячені державним заходам, які проводяться в Україні у 2016 р. із вшанування учасників ліквідації наслідків аварії і пам’яті жертв Чорнобильської катастрофи.