• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Русский
 • Беларускі
Увічнення пам’яті першого творця Конституції України
Опубліковано 03 липня 2014 року о 16:56

Г. Калюжна,

голова МГОУ «Заповіт», громадської комісії по увічненню пам’яті П. Орлика,

заслужений працівник культури України                                                    

 

Увічнення пам’яті першого творця Конституції України

 

            Пилип Орлик – видатний державний діяч, гетьман України, поет і публіцист по праву став в українській  історії символом непереможного козацького духу та незгасаючого прагнення до утвердження Незалежності Української Держави.

            Тільки з проголошенням незалежності України і зняттям цензури на дослідження історичних першоджерел широкий загал дістав можливість познайомитися з історичними постатями, причетними до національно-визвольного руху українського народу.

            Поневолення народу України, незалежно від того, з якого боку це відбувалося, на протязі багатьох століть описували, фальсифікуючи події, факти, а діячів визвольного руху, які чинили опір, всілякими способами дискредитували. Палали наші бібліотеки, насильно забиралась у населення та знищувалася література, історичні джерела. Грабувались та вивозились за межі України культурні коштовності, щоб позбавити народ пам’яті минулого, а значить – і майбутнього.  

Не дивлячись на те, що пройшли віки, спомини про історичні постаті України, які вели визвольну боротьбу проти іноземного ярма, яке накидувалося на тіло і душу українського народу під різними приводами, ще і нині генетично викликають у декого за межами України помутніння розуму та бажання продовжувати підлу справу їхнього очорнення. Та, на щастя, історичні події нотувалися не тільки у ближньому оточенні, в Стамбулі, Варшаві чи Москві, але й в інших місцях. І нині є можливість віддати належне історичній істині.

            Українці у світі, в їх числі і українці Білорусі, вшановують ім’я Пилипа Степановича Орлика (1672-1742). Він залишається в нашій пам’яті як чиста та світла людина, сердечний сім’янин, чоловік із трагічною долею, але з душею великого патріота України, за долю якої він боровся все своє життя.

            П.С. Орлик створив першу Конституцію України. Він був одним із перших у створенні такого правового акту не тільки на тернах Європи, а й Америки.

            Коли знайомишся з його життям і діяльністю, не можливо не відчути, якою незвичайною, особливою була ця людина – мужня, відважна, безкомпромісна.

            На шляху боротьби він зазнав більше невдач, ніж здійснив своїх бажань, падав і піднімався, знов вставав на повен зріст, стаючи незламним.

            І все це заради України, в ім’я її незалежності.

            У російській історії, як відомо, його ім’я не раз шельмували, називаючи зрадником. Та хіба може бути зрадником людина, єдина «провина» якої лише у тому, що боровся він за українську самостійну козацьку державу!

            Тривалий час ім’я Пилипа Орлика в Білорусі було мало відоме. І мало хто знав, де його мала батьківщина, де пройшли його дитячі та юнацькі роки.

            В історичних джерелах було записано, що П.Орлик народився в с. Косута, Ошмянського повіту (Гродненська губернія). У зв’язку з підготовкою до відзначення 330-ліття від дня його народження у 2002 р. почалися пошуки села, яке, як виявилося, тепер належало до Віленського р-ну (Мінська обл.)

            Після відвідування с. Косута і Вілейського райвиконкому президія БГОУ «Ватра» прийняла рішення про створення Громадської комісії по увічненню пам’яті П.Орлика, до складу якої увійшли відомі білоруські архітектори, скульптори, науковці, депутати Народного зібрання Білорусі, представники українських громадських об’єднань.

Почалася копітка, систематична робота по увічненню пам’яті П.Орлика в Білорусі. Були налагоджені зв’язки з Вілейськими районною Радою, краєзнавчим музеєм, Інститутом історії НАН Білорусі та України, науковцями Білоруського Державного університету, науково-дослідницького Центру козацтва Інституту історії НАН України та багатьма іншими науковими установами.

            Неодноразово члени Громадської Комісії їздили в с. Косута , відбувались зустрічі з адміністрацією Вілейської районної Ради і райвиконкому, на яких обговорювались питання про встановлення пам’ятного знака П.Орлику та реставрацію каплички для майбутнього музею. У Вілейському краєзнавчому музеї було відкрито експозицію про П. Орлика.

            Членом Громадської комісії В.М. Тарнавським – архітектором, Лауреатом Державної премії Білорусі та скульптором Л.П. Ященко було розпочато роботу над макетом майбутнього пам’ятника і пам’ятного знаку, які з багатьох причин так і не були відкриті.

Робота Комісії сьогодні продовжується. У 2005 р. в м. Вілейка пройшли перші історичні читання, присвячені 295-літтю з дня прийняття першої Конституції України. У цьому заході взяли участь вчені з України, члени Комісії, представники Вілейської районної Ради, Посольства України в РБ, група істориків, викладачів середніх шкіл Вілейського району.

            Членами Мінського громадського об’єднання українців «Заповіт» у бібліотеці № 20 було організовано виставки літератури: «Пилип Орлик - державний діяч України», « П. Орлик - син двох братніх народів». У газеті «Українець в Білорусі»  постійно висвітлюються матеріали про автора першої Конституції України.

            У 2006 р. за рішенням Мінського облвиконкому та за підтримки Вілейської районної Ради в с. Косута урочисто відкрито пам’ятний знак П.Орлику, відбулася і перша панахида.

            Напередодні відзначення 335-річчя від дня народження П.Орлика Громадською комісією опрацьовано спеціальну програму з відзначення цієї пам’ятної дати. Підготовлено і видано збірник наукових праць «Пилип Орлик – гетьман і автор першої Конституції України» (Мінськ. Видавничий центр БДУ, 2006). Вихід книги мав значний резонанс серед наукової спільноти та української громадськості столиці. У Посольстві України відбулася презентація книги, в якій взяв участь директор науково-дослідного Інституту козацтва Інституту історії України, науковці Інституту історії НАН Білорусі, відомі білоруські історики, письменники, українська громада столиці, представники Вілейщини.

            Ім’я Пилипа Орлика стало звучати в республіканській і регіональній пресі, в українських періодичних виданнях, на білоруському державному радіомовленні. Одну з вулиць м.Вілейка названо на честь П.Орлика. Готуючись до відзначення 335-річчя П.Орлика під патронажем Громадської Комісії за участю Посольства України в РБ, Вілейської районної Ради серед середніх шкіл, гімназій району був проведений I конкурс на кращий малюнок, твір про знаменитого земляка, переможці якого відзначені дипломами, грамотами.

            У 2007 р. Мінським громадським об’єднанням українців «Заповіт» та Громадською комісією по увічненню пам’яті П. Орлика започатковано проведення «Днів українського співу», в яких взяли участь хорові колективи з України: Ніжненького державного педагогічного університету ім. М.Гоголя, Київського державного педуніверситету ім. М. Драгоманова, а також відомий чоловічий хор ДК Мінського автомобільного заводу та ін.

У 2010 р. з нагоди 300-ліття ухвалення першої Конституції України за ініціативи Громадської комісії, за участі Посольства України в РБ, Білоруського державного університету та Товариства Дружби «Білорусь-Україна» був проведений конкурс на кращий науковий твір серед студентів історичного факультету БДУ. Рішенням журі конкурсу 12 кращих наукових праць студентів були відзначенні Дипломами організаторів. Треті історичні читання, присвячені дню народження П. Орлика, пройшли в Інституті історії НАН Білорусі за участю відомих білоруських вчених, представників української громади. Щорічно члени Громадської комісії, МГОУ «Заповіт», об’єднання українців «Краяни» (м. Молодечно) беруть участь у святі Петра і Павла церкви с. Косута, де проходять виставки української вишивки, портретів гетьманів України, фотовиставки, а також відбуваються виступи українських самодіяльних колективів Мінська, Молодечно, Кобрина та Вілейки.

            Великі особистості належать усьому людству, ми – українці Білорусі пишаємося своїм земляком. Будучи обраним гетьманом України, 5 квітня 1710 Пилип Орлик проголосив «Пакти і Конституцію прав і вольностей війська Запорожського», що нині іменується першою Конституцією, котра стала законодавчим актом, який набагато століть випередив правову думку європейських народів.

            У 2012 році до 340-річчя від дня народження П.Орлика вперше в Національному історичному музеї Білорусі було відкрито виставку, присвячену його життю та діяльності.  В ювілейний рік у Вілейці пройшли історичні читання, присвячені пам’ятній даті. У 2013 р. члени Комісії за участю Вілейських райвиконкому, краєзнавчого музею організували проведення «Круглого столу», присвяченого видатному земляку.

             Протягом 12 років українці в Білорусі за участю білоруських, українських вчених, представників Вілейського краю самовіддано працюють над увічненням автора першої Конституції України. У Республіці Білорусь тепер знають про П. Орлика, про нього  складають вірші, поеми, пісні, есе. Однак наша діяльність не може бути завершена в Білорусі доти, доки не буде встановлено пам’ятника чи погруддя.

            Нова Конституція України, прийнята 28 червня 1996 р., ознаменувала завершення важливого етапу у розвитку суспільства і держави.

            Новообраний у 2014 р. Президент України П.О.Порошенко у своєму зверненні з нагоди Дня Конституції України зазначив, що після запропонованих змін до Основного Закону «буде докорінно змінено принципи організації місцевої влади в Україні. Завдяки змінам до Конституції вперше більше прав отримає не Президент чи парламент, а носій влади – народ та органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські, районні та обласні ради. Оновлена Конституція України зміцнить підвалини єдності суспільства та закладе основу для формування сучасної політичної нації».

            П.Орлик працював на благо Українського народу. Він мріяв про Україну як державу європейського рівня і заради такого майбутнього творив Конституцію.

 

                                                          

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux