15 квітня ц.р. 228 голосами «за» Верховна Рада України ухвалила закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян на тимчасово окупованій території України», який визначає статус території, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії РФ, встановлює особливий правовий режим на цій території та визначає особливості діяльності державних органів влади тощо в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав, свобод і законних інтересів юридичних осіб.
Обґрунтування необхідності прийняття закону базується на актуальності питання щодо встановлення особливого правового режиму на територіях, окупованих у результаті збройної агресії РФ на території АР Крим.
АР Крим і м. Севастополь визначено як тимчасово окуповані території, які залишаються невід’ємною частиною територію України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Закон встановлює особливий правовий режим на території АР Крим. Громадяни України мають право на вільний і безперешкодний в’їзд/виїзд з тимчасово окупованої території за умови пред’явлення документа, що підтверджує громадянство України. В’їзд/виїзд іноземців та осіб без громадянства з тимчасово окупованої території допускається лише за спеціальним дозволом через встановлені пункти в’їзду-виїзду для таких осіб. Порядок в’їзду/виїзду іноземців та осіб без громадянства з тимчасово окупованої території встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Примусове зарахування громадян України до громадян іншої держави не визнається.
Закон передбачає механізми забезпечення прав громадян, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї, зокрема на:
- отримання документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус;
- пенсійне забезпечення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування та соціальні послуги;
- виборчі та майнових прав, гарантування права власності тощо.
За фізичними та юридичними особами зберігається право власності на майно, якщо воно придбане відповідно до законів України.
Відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної внаслідок тимчасової окупації України, юридичним і фізичним особам, громадським об’єднанням, громадянам України, іноземцям в повному об’ємі покладається на Росію як на державу, яка здійснює окупацію. При цьому Україна повинна всіма можливими засобами сприяти відшкодуванню матеріального і морального збитку з боку РФ.
На тимчасово окупованій території забороняється будь-яка господарська діяльність, що підлягає держрегулюванню (ліцензування, отримання дозвільних документів, сертифікація та інша), ввезення та/або вивезення товарів військового призначення, організація залізничних, автомобільних, морських, річкових, поромних, повітряних сполучень. Крім того, заборонено користування державними ресурсами.
Законодавчо регулюється питання виплат пенсій та допомоги з безробіття українцям у Криму за умови, якщо вони відмовились від такої допомоги Росії.
Закон про тимчасово окуповані території буде регулярно доповнюватися новими нормами, оскільки і надалі виникатимуть ситуації, які потребуватимуть законодавчого врегулювання