Портал в режимі тестування та наповнення
Культурно-гуманітарне співробітництво
Опубліковано 03 березня 2014 року о 14:21

Двостороннє культурно-гуманітарне співробітництво є вагомою складовою українсько-білоруських відносин і включає низку напрямів співпраці у галузі культури, освіти, туризму. 

 

Співробітництво у галузі культури

 

Співпраця у галузі культури здійснюється на підставі таких договірно-правових документів:

- Угода про співробітництво у галузі культури між Міністерством культури України та Міністерством культури Республіки Білорусь (Угода укладена 10 лютого 1993 року, дія документу автоматичного продовжується);

- Протокол між Міністерством культури і мистецтв України та Міністерством культури Республіки Білорусь про співробітництво у галузі культури і мистецтва від 16 червня 2003 року;

- Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Білорусь про співробітництво у сфері охорони історико-культурної спадщини від 29 квітня 2010 року;

-  Програма співробітництва між Міністерством культури і туризму України та Міністерством культури Республіки Білорусь на 2017-2021 роки погоджено сторонами (підписання документу відбулося під час візиту Президента Республіки Білорусь О.Лукашенка в Україну (липень 2017 року).

В рамках двохстороннього співробітництва в культурній сфері між Україною і Білоруссю здійснювався обмін музичними і самодіяльними колективами, розвивалися прямі контакти між будинками народної творчості, театральними спілками і колективами, музеями, бібліотеками, налагоджено співпрацю у сфері кінематографії.

Діє Програма співробітництва між Міністерством культури і туризму України та Міністерством культури Республіки Білорусь на 2017-2021 роки.

За сприяння Посольства України з 5 по 10 липня 2018 р. відбулися Дні культури України в Республіці Білорусь (м. Мінськ, Гомель, та селище Олександрія (мала Батьківщина Президента Білорусі О.Лукашенка). Разом з Днями культури України відбулися також Дні українського кіно, в рамках яких, зокрема, відбувся показ художнього фільму «Кіборги», який пройшов з аншлагом. 

Особлива увага у галузі культури приділяється заходам міжнародного значення, які проводяться у Білорусі. Пріоритетним спільним проектом є кінофестиваль «Листопад», міжнародний театральний форум.

Окрім вищезгаданих заходів, Україна щороку представляє свої таланти й на численних фестивалях, які відбуваються в Білорусі (Міжрегіональний фестиваль мистецтв «Зорі над Дніпром», свято «Купалля»,  Міжнародний фестиваль анімаційних фільмів «Анімаївка», Міжнародний фестиваль хореографічного мистецтва «Сожський хоровод», щорічне етнокультурне свято «Купаллє»-Олександрія збирає друзів. Міжнародний фестиваль духовної музики «Могутній Боже» у м.Могильов тощо).

Білоруські творчі колективи та виконавці також беруть участь у культурних заходах на території України.

Доброю традицією стало проведення спільних виставкових заходів культурно-просвітницького спрямування, круглих столів з відзначення ювілейних дат видатний українських та білоруських діячів, презентацій наукових робіт та творів українських і білоруських митців, святкування пам’ятних дат в історії обох народів.

Важливе місце у цьому напрямі співробітництва посідають акції вшанування на білоруській землі пам’яті відомих українських діячів (Тараса Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка, Миколи Лисенка, Пилипа Орлика та ін.). Тарасу Шевченку споруджено пам’ятники, погруддя, пам’ятні знаки в Мінську, Слуцьку, Бресті, Могильові, Гомелі. 

У 2017-му році відзначено День пам’яті героїв Крут, 203-річчя від дня народження славетного українського поета Т.Г.Шевченка, 146 річницю від дня народження всесвітньовідомої української поетеси та письменниці Л.Українки, 175-річчя від дня народження  видатного українського композитора Микола Лисенка, День рідної мови.  У рамках відзначення 21-ої річниці конституції України відбулася низка заходів, а саме: 19 червня - переможців VII художнього пленеру «Косута – мала батьківщина П.Орлика» відзначено нагородами та відзнаками, напередодні Дня Конституції 27 червня  відбулася церемонія покладання квітів до пам’ятного знаку П.Орлику у с.Косута, а також проведено урочисте прийняття присвячене 21-ої річниці Конституції за участю представників української громади,  білоруських академічних кіл та інтелігенції, до дня Незалежності України Посольством проведено низьку заходів, в тому числі Дні культури України за участю провідних художніх майстрів та колективів із Запорізької, Полтавської та Київської областей.

В рамках відзначення 345-річчя від дня народження автора першої української Конституції П.Орлика Посольством спільно з Інститутом історії НАН Білорусі, Вілейським райвиконкомом та представниками української громади заплановано низку заходів, в тому числі міжнародний круглий стіл за участю білоруських та українських науковців та істориків, представників дипломатичних місій Швеції, Чехії, Польщі та Румунії а також громадських діячів Білорусі та України і т.і.

У 2018 роцi відзначено заходи до Дня Соборності та 100-річчя  з дня проголошення української держави, дня пам’яті Героїв Крут, Дня пам’яті героїв Небесної Сотні, 204-річчя від дня народження славетного українського поета Т.Г.Шевченка,  низьку заходів проведено в рамках відзначення 147-річчя від дня народження відомої української письменниці і поетеси Лесі Українки, організовано документальну фото-виставку та меморіальні заходи до 32-ої річниці аварії на Чорнобильської АЕС, низьку заходів організовано до 73-ої річниці перемоги над нацизмом та визволення України від німецько-фашистських загарбників, в тому числі спільний українсько-білоруський проект -  фото-документальна виставка «Україна у Другій світовій війні», за сприяння Посольства відбувся також ще один спільний українсько-білоруський  музейний проект «Булгаков – явище незаконне», пройшли заходи до чергової річниці Дня Конституції України, організовано кілька заходів в рамках відзначення 27-ої річниці дня незалежності України, відзначено День Державного Прапора. До кінця поточного року планується організація показу відомого канадського блокбастеру «Гірки жнива» (Посольством отримано дозвіл на показ продюсера кінострічки), організація документальної фото-виставки та меморіальні заходи до 85 річниці пам’яті жертв Голодомору в Україні в 1932-1933 роках, до чергової річниці Революції гідності, також обговорюються ще кілька українсько-білоруських спільних проектів в культурно-гуманітарній сфері. Заходи проводяться Посольством за сприяння творчої інтелігенції, спілки білоруських письменників та молоді Білорусі, а також завдяки  активній підтримці української діаспори Білорусі.

 Робота з українською діаспорою Білорусі у галузі культури проводиться відповідно до положень, задекларованих Угодою між Україною та Республікою Білорусь про співробітництво у забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин. Художні колективи української діаспори беруть участь у проведенні релігійно-обрядових свят, літературно-поетичних та творчих вечорів, в організації виставок, фестивалів і концертних програм. Найбільш масштабними заходами, що проводяться у Білорусі з метою підтримання культури і самобутності національних меншин, є дні української культури, що проводяться кожного року напередодні свята День української незалежності та Республіканський фестиваль національних культур, який вже 14 років поспіль відбувається у м. Гродно. Українська діаспора є активним учасником цього заходу.

Співробітництво у галузі освіти

У лютому 1998 року підписано Угоду між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Білорусь про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту і вчені звання.

На сьогодні близько 70 вищих навчальних закладів України співпрацюють з 159 відповідними закладами Республіки Білорусь. У рамках співробітництва до Білорусі відряджалися близько 500 фахівців і студентів для наукової роботи та стажування, читання лекцій, участі у конференціях, довготермінової педагогічної роботи, а також було прийнято понад 200 фахівців і студентів із Республіки Білорусь.

На виконання Державної програми співпраці із закордонними українцями на період до 2010 року, а потім відповідно до Угоди, підписаної    23 жовтня 2012 року у м. Київ між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Білорусь про співробітництво у галузі вищої і післявузівської (післядипломної) освіти, Міністерство освіти України щороку виділяло державні стипендії для навчання громадян Республіки Білорусь українського походження у вищих навчальних закладах України за рахунок державного замовлення.  Зокрема, у 2010/2011 навчальному році 20 громадян Республіки Білорусь українського походження виявили бажання навчатися в Україні в рамках державної «квоти», у 2012/2013 – 21 особа, у 2013/2014 – 2 особи, у 2014/2015 - 2 особи.

 

Співробітництво у сфері туризму

На сьогодні договірно-правовою базою, на підставі якої здійснюється  співробітництво України та Білорусі у сфері туризму є: 

-             Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Білорусь про співробітництво у галузі туризму від 16 лютого 2006 року;

-             Угода між Урядом України та Урядом Республіки Білорусь про повітряне сполучення від 17 липня 1995 року (Угода набула чинності 19 вересня 1995 року);

-             Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Білорусь про безвізові поїздки громадян від 05 серпня 2010 року. 

Традиційною стала участь представників туристичних компаній та санаторно-курортних закладів України у міжнародних виставках-ярмарках, які проводяться у Білорусі, зокрема «Відпочинок» (проводиться, як правило, щороку весною) та «Турбізнес» (проводиться, як правило, щороку восени). Зазначені заходи є гарною нагодою презентувати білоруським споживачам туристичних послуг всі позитивні аспекти відпочинку й санаторно-курортного лікування в Україні.

Зважаючи на складність ситуації в окремих регіонах нашої країни, зокрема в АР Крим, Україна представяє для білоруських споживачів туристичних послуг курорти, розташовані на Чорноморському та Азовському узбережжях у Миколаївській та Запорізькій областях, а також санаторно-курортне лікування у Трускавці та Моршині.

З урахуванням того, що ключовими у спілкуванні з представниками туристичного бізнесу України під час ярмарку стали питання безпеки проїзду територією України до місць відпочинку та цінової політики на відповідні послуги, регулярно у приміщенні Посольства України проводяться прес-конференції на тему «Україна відкрита для туристів».

Основною метою цих заходів є інформування білоруських споживачів туристичних послуг про різноманітний туристичний потенціал України, а також про безпечний проїзд територією країни.

 

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux