Посольство України в Республіці Білорусь

, Київ 09:46

Культурно-гуманітарне співробітництво

Двостороннє культурно-гуманітарне співробітництво є вагомою складовою українсько-білоруських відносин і включає низку напрямів співпраці у галузі культури, освіти, туризму. 

Співробітництво у галузі культури

Співпраця у галузі культури здійснюється на підставі таких договірно-правових документів:

-             Угода про співробітництво у галузі культури між Міністерством культури України та Міністерством культури Республіки Білорусь (Угода укладена 10 лютого 1993 року, дія документу автоматичного продовжується);

-             Протокол між Міністерством культури і мистецтв України та Міністерством культури Республіки Білорусь про співробітництво у галузі культури і мистецтва від 16 червня 2003 року;

-             Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Білорусь про співробітництво у сфері охорони історико-культурної спадщини від 29 квітня 2010 року;

-             Програма співробітництва між Міністерством культури і туризму України та Міністерством культури Республіки Білорусь на 2010-2013 роки від 29 квітня 2010 року.

В рамках реалізації згаданої вище Програми співробітництва між Україною і Білоруссю здійснювався двосторонній обмін музичними і самодіяльними колективами, розвивалися прямі контакти між будинками народної творчості, театральними спілками і колективами, музеями, бібліотеками, налагоджено співпрацю у сфері кінематографії.

У зв’язку із завершенням дії Програми співробітництва між Міністерством культури і туризму України та Міністерством культури Республіки Білорусь на 2010-2013 роки, розроблено і погоджено проект нового відповідного документу на 2014-2018 роки.

Особлива увага у галузі культури приділяється заходам міжнародного значення, які проводяться у Білорусі. Пріоритетним спільним проектом є Міжнародний фестиваль мистецтв «Слов’янський базар у Вітебську». У заходах фестивалю беруть участь відомі майстри мистецтв та художні колективи України, запрошуються офіційні особи.  

Окрім «Слов’янського базару у Вітебську», Україна щороку представляє свої таланти й на інших фестивальних заходах, що проводяться на території Білорусі (Міжрегіональний фестиваль мистецтв «Зорі над Дніпром», свято «Купалля», Мінський міжнародний кінофестиваль «Листопад», Міжнародний фестиваль анімаційних фільмів «Анімаївка», Міжнародний фестиваль хореографічного мистецтва «Сожський хоровод», Міжнародний фестиваль духовної музики «Могутній Боже» тощо).

Білоруські творчі колективи та виконавці також беруть участь у культурно-масових заходах на території України.

Гарною практикою стало проведення спільних виставкових заходів культурно-просвітницького спрямування, презентацій наукових праць та творів українських і білоруських митців, святкування пам’ятних дат в історії обох народів.

Важливе місце у цьому напрямі співробітництва посідають акції вшанування на білоруській землі пам’яті відомих українських діячів (Тараса Шевченка, Лесі Українки, Пилипа Орлика та ін.).

Генію українського народу, поету, художнику, борцю за свободу України Тарасу Шевченку споруджено пам’ятники, погруддя, пам’ятні знаки в Мінську, Слуцьку, Бресті, Могильові, Гомелі. 

2014-й рік став роком відзначення 200-річного ювілею від дня народження Тараса Шевченка. Посольством за сприяння творчої інтелігенції та молоді Білорусі, а також завдяки  активній підтримці української діаспори Білорусі проведено низку важливих заходів для вшанування пам’яті Великого Кобзаря (Шевченківські конкурси читців серед учнів середніх шкіл, гімназій та ліцеїв, а також юних художників, тематичні виставки, круглі столи, презентації книг з перекладами творів Тараса Шевченка, концертні заходи, перегляд відеофільмів тощо).

Робота з українською діаспорою Білорусі у галузі культури проводиться відповідно до положень, задекларованих Угодою між Україною та Республікою Білорусь про співробітництво у забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин. Художні колективи української діаспори беруть участь у проведенні релігійно-обрядових свят, літературно-поетичних та творчих вечорів, в організації виставок, фестивалів і концертних програм. Найбільш масштабним заходом, який проводиться у Білорусі з метою підтримання культури і самобутності національних меншин, є Республіканський фестиваль національних культур, який вже 10 років поспіль відбувається у м. Гродно. Українська діаспора є активним учасником цього заходу.

 

Співробітництво у галузі освіти

У лютому 1998 року підписано Угоду між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Білорусь про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту і вчені звання.

На сьогодні близько 70 вищих навчальних закладів України співпрацюють з 159 відповідними закладами Республіки Білорусь. У рамках співробітництва до Білорусі відряджалися близько 500 фахівців і студентів для наукової роботи та стажування, читання лекцій, участі у конференціях, довготермінової педагогічної роботи, а також було прийнято понад 200 фахівців і студентів із Республіки Білорусь.

На виконання Державної програми співпраці із закордонними українцями на період до 2010 року, а потім відповідно до Угоди, підписаної    23 жовтня 2012 року у м. Київ між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Білорусь про співробітництво у галузі вищої і післявузівської (післядипломної) освіти, Міністерство освіти України щороку виділяло державні стипендії для навчання громадян Республіки Білорусь українського походження у вищих навчальних закладах України за рахунок державного замовлення.  Зокрема, у 2010/2011 навчальному році 20 громадян Республіки Білорусь українського походження виявили бажання навчатися в Україні в рамках державної «квоти», у 2012/2013 – 21 особа, у 2013/2014 – 2 особи, у 2014/2015 - 2 особи.

 

Співробітництво у сфері туризму

На сьогодні договірно-правовою базою, на підставі якої здійснюється  співробітництво України та Білорусі у сфері туризму є: 

-             Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Білорусь про співробітництво у галузі туризму від 16 лютого 2006 року;

-             Угода між Урядом України та Урядом Республіки Білорусь про повітряне сполучення від 17 липня 1995 року (Угода набула чинності 19 вересня 1995 року);

-             Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Білорусь про безвізові поїздки громадян від 05 серпня 2010 року.

 

Традиційною стала участь представників туристичних компаній та санаторно-курортних закладів України у міжнародних виставках-ярмарках, які проводяться у Білорусі, зокрема «Відпочинок» (проводиться, як правило, щороку весною) та «Турбізнес» (проводиться, як правило, щороку восени). Зазначені заходи є гарною нагодою презентувати білоруським споживачам туристичних послуг всі позитивні аспекти відпочинку й санаторно-курортного лікування в Україні.

Зважаючи на складність ситуації в окремих регіонах нашої країни, зокрема в АР Крим, Україна представяє для білоруських споживачів туристичних послуг курорти, розташовані на Чорноморському та Азовському узбережжях у Миколаївській та Запорізькій областях, а також санаторно-курортне лікування у Трускавці та Моршині.

З урахуванням того, що ключовими у спілкуванні з представниками туристичного бізнесу України під час ярмарку стали питання безпеки проїзду територією України до місць відпочинку та цінової політики на відповідні послуги, регулярно у приміщенні Посольства України проводяться прес-конференції на тему «Україна відкрита для туристів».

Основною метою цих заходів є інформування білоруських споживачів туристичних послуг про різноманітний туристичний потенціал України, а також про безпечний проїзд територією країни.